Beograjski režiser, ki v sklopu Kina Otok vodi delavnico, v okviru katere je izkušnje pridobivala mednarodna ekipa bodočih mentorjev filmskih delavnic.
Znova v navezavi s krškim DZMP, preko katerega je vodil poučevanje že avgusta na Trški gori, delavnica služi kot nadaljna stopnja - torej predvideva, da udeleženci že poznajo osnove filmskega jezike. »Z ekipo sodelujem že dlje časa, saj je njihov način nabora udeležencev iz različnih evropskih držav vselej zanimiv bazen za bogastvo raznolikosti, ki jo potem spravimo na film. Tako na Trški gori kot zdaj v Izoli, so recimo prisotni trije beloruski mladci, ki so zanimiva popestritev.«
Tudi sam je bil zanimiva popestritev različnih filmskih festivalov, na Kinu Otok je bil prisoten ob vseh petih izvedbah. »Sem hodim kot avtor ali mentor, saj sem v preteklih letih že predvajal svoje izdelke v sklopu Videa na plaži. Meni osebno predstavlja tukajšnji festival posebnost v ponudbi, saj izdatno neguje filme nekdanjega tretjega sveta. Prisotnost avtorjev doda svoj čar in ta se odrazi v festivalski atmnosferi, ki je tu vselej izjemna. Tudi če kdaj filmi niso na tako visokem nivoju.«
V Beogradu sicer Marko prav tako kot v Izoli deluje kot avtor in mentor. »Predavam v Akademskem filmskem centru, ki je ena izmed mnogih državnih filmskih šol, in tam preko celotnega šolskega leta skrbim za vodenje skupine skozi proces ustvarjanja filma.« Vseeno mu ostane dovolj časa, da predvsem med vikendi opravi kakšno delavnico, pri čemer se mu je ob številnih obiskih Slovenije izostril tudi občutek za naš jezik. »Veliko sem v Krškem in Tolminu, lani sem sodeloval tudi na Dokmi, kjer sem bil član žirije, tako da zagotovo poleg ustvarjanja, velik del mojega dela zajema tudi izobraževalna plat. «
Naslednji njegov projekt ima naslov »Podonavske švabe.« Kot dober poznavalec vojvodinskih manjšin, med katerimi se najde kar 34 narodov,, se je po Slovakih odločil pod prerez vzeti nemško manjšino. Bolje rečeno preostanek le te. »Pred prvo svetovno vojno jih je bilo milijon in pol, zdaj pa najdeš v Vojvodini 3952 prebivalcev, ki se opredeljujejo kot Nemci.« Marko pripravlja zgodbo o tem, kako sta Marija Terezija in Franc Jožef naselila številne prebivalce Avstroogrske, ki so zgradili mrežo kanalov in naselili v 16. in 17. stoletju pusto in močvirnato Vojvodino ter jo spremenili v panonsko žitnico. »Tem ljudem so dali posest in državno službo, ker so branili mejo pred otomanskim imperijem, ki je sicer potekala ob Donavi v Beogradu. Za zahvalo pa so jih po drugi svetovni vojne, predvsem nedolžne, spravili v taborišča, jim odvzeli vso lastnino in državljanske pravice, tako da je njihova množična migracija iz Vojvodine popolnoma razumljiva. Zakonodajo smo spremenili šele leta 2001, Srbi pa imajo uradno še vedno zapisane sankcije zaradi t.i. nemške krivde.«
Lahko bi napovedali, da bo Marko Cvejić tudi ob sedmi izvedbi festivala Kino Otok gostoval v Izoli. Morda ga bodo prav zgodbe podonavskih švabov uvrstile v uradni program festivala, katerega gost je že od prve izvedbe dalje.
Toni
Ni komentarjev:
Objavite komentar